Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem

Duży dom z pięknym, okazałym ogrodem to marzenie wielu z nas. Jeśli mamy już swój wymarzony dom (lub dopiero działkę) to przychodzi czas na zaprojektowanie i założenie ogrodu, na urządzanie bajkowej przestrzeni wokół domu pełnej kwiatów, krzew, drzew i innej roślinności.

 

koncepcja ogrodu

Architektura krajobrazu – projektowanie ogrodów i terenów zieleni

Niejednokrotnie, aby zmniejszyć koszt inwestycji próbujemy samodzielnie zaprojektować i urządzić swój wymarzony ogród. Poszukujemy informacji pośród licznych publikacji książkowych i internetowych, bądź polegamy na wiedzy znajomych. Jednakże bardzo często okazuje się, że ta wiedza jest niewystarczająca. Mnogość błędów jakie można popełnić przy projektowaniu, a w dalszej kolejności urządzaniu ogrodu może zdziwić niejednego z Nas.

Już na etapie szkicowania ogrodu można w nieodpowiedni sposób rozplanować strefy funkcjonalne, niedostosowane do potrzeb użytkowników, co może w znaczący sposób wpłynąć na późniejszy komfort użytkowania. Kolejnym, a zarazem jednym z najczęściej popełnianych błędów jest nieodpowiedni dobór roślinności. Aby wybrać odpowiednie gatunki do ogrodu należy zdobyć wiedzę na temat panujących w nim warunków glebowych i wodnych, nasłonecznienia w poszczególnych jego częściach. Dobór gatunkowy nie uwzględniający warunków panujących w ogrodzie może skutkować tym, że w krótkim czasie większość roślin w ogrodzie będzie nadawała się jedynie do usunięcia. Istotne jest także rozpoznanie roślin, które już w ogrodzie występują, aby nie wprowadzić roślinności antagonistycznej, która może spowodować w Naszym ogrodzie więcej strat niż korzyści.

wizualizacja ogrodu

 

Innym problemem może być wzgląd wizualny. Nierzadko okazuje się, że planując ogród nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak będzie on wyglądał po realizacji. W rezultacie okazuje się, że Nasz ogród, który kosztował wiele pracy i nakładów finansowych nie jest spójny ani z otoczeniem, ani ze stylistyką istniejących zabudowań.

Wszystkie powyższe aspekty przemawiają za tym, że warto zatrudnić architekta krajobrazu, który już w trakcie studiów posiadł interdyscyplinarną wiedzę pozwalającą stworzyć ogród, z którym użytkownik może się utożsamiać i w którym może komfortowo funkcjonować. Dzięki wykonanym w profesjonalny sposób wizualizacjom, przyszły użytkownik jest w stanie zobaczyć jak ogród będzie wyglądał w przyszłości oraz zmieniał się na przestrzeni pór roku oraz dnia i nocy.

koncepcja projektu ogrodu koncepcja oświetlenia ogrodu

Innym problemem może być wzgląd wizualny. Nierzadko okazuje się, że planując ogród nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak będzie on wyglądał po realizacji. W rezultacie okazuje się, że Nasz ogród, który kosztował wiele pracy i nakładów finansowych nie jest spójny ani z otoczeniem, ani ze stylistyką istniejących zabudowań.

Poszukując pracowni projektowej, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na te, które zajmują się także realizowaniem projektów i posiadają w tej dziedzinie spore doświadczenie. Zlecenie realizacji ogrodu specjalistycznej firmie niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze, ogród nasz powstanie w bardzo szybkim czasie i w fachowy sposób, dzięki czemu zaoszczędzi nam wielu problemów dotyczących kwestii technicznych wykonania ogrodu. Nie musimy się wtedy sami martwic o dostarczenie ziemi, materiałów na nawierzchnie, wypożyczenie sprzętu ogrodniczego itp. – tym wszystkim zajmuje się zatrudniona przez nas firma. Taka kompleksowa usługa pozwala uniknąć wielu sytuacji stresowych oraz konieczności podejmowania decyzji wobec których klient nie jest kompetentny. Należy także pamiętać, ze dobre firmy udzielają gwarancji na swoje usługi – wówczas w razie jakichkolwiek problemów możemy liczyć na szybka i fachową pomoc.
Często właściciele ogrodów mając na celu oszczędność, decydują się na samodzielne założenie ogrodu, niejednokrotnie metodą prób i błędów. Pamiętajmy, że zatrudnienie profesjonalistów nie musi wcale oznaczać większych kosztów, ponieważ firmy ogrodnicze współpracujące z wieloma firmami mogą liczyć na spore upusty, a tym samym oszczędność na materiałach i roślinności.

Nie należy zapominać o pielęgnacji ogrodu, która wymaga jeszcze większej wiedzy, niż ta potrzebna do zaprojektowania i założenia ogrodu. Są to przede wszystkim informacje dotyczące roślin – sposobu nawadniania, nawożenia, cięcia, zabezpieczania przed działaniem czynników atmosferycznych a także na temat ochrony przed licznymi chorobami i szkodnikami. Właściwie i systematycznie prowadzona pielęgnacja sprawi, że ogród będzie się zdrowo rozrastał i wyglądał atrakcyjnie bez względu na porę roku.
Pracownia architektury krajobrazu Gordo Studio zapewni Państwu najwyższą jakość przy zakładaniu i urządzaniu swojego ogrodu, a także fachową wiedzę dotycząc jego dalszej pielęgnacji. Dzięki doświadczeniu zdobytemu przy planowaniu i realizacji licznych projektów jesteśmy w stanie urzeczywistnić Państwa marzenia o posiadaniu ogrodu, który spełni wszystkie Państwa oczekiwania, a który będzie jednocześnie dopasowany da Państwa możliwości finansowych.

Doświadczenie i talent – profesjonalne i kompleksowe projektowanie ogrodów i terenów zieleni

Zamów bezpłatną wycenę realizacji:

biuro@gordostudio.com