Ile kosztuje projekt i budowa ogrodu?

Koszt projektu i budowy ogrodu w 2023 r. Poznaj szacunkowe koszty założenia ogrodu 1000m2.

 

 

Ile kosztuje projekt i budowa ogrodu 2023?

 

Koszt projektu i budowy ogrodu to bardzo złożona kwestia, która jest wypadkową wielu czynników. Wszystko zależy od tego, komu powierzymy nasz ogród i jakie mamy oczekiwania.biorąc to wszystko pod uwagę, można z dużym marginesem oszacować ogrodowy budżet.

Marzeniem każdego posiadacza domu, jest widok pięknego ogrodu za oknem. Doskonały ogród – dobrze rozplanowany, z bogatą florą a nawet i fauną, pięknie wkomponowany w otoczenie, a co najważniejsze – poprawnie funkcjonujący – wymaga zaangażowania pracy i pieniędzy. Na koszt stworzenia ogrodu składają się m.in. projekt, wykonanie, materiały czy rośliny. Tutaj nic nie powinno być przypadkowe. Projekt powinien uwzględniać położenie ogrodu, jego możliwości rozwoju, panujące wokół warunki, zaś wykonanie musi nie tylko projekt zrealizować, ale również zrobić to tak, by efekt był trwały. Budowa ogrodu to nic innego jak powoływanie do życia nowego elementu przyrody. Wszak po zakończeniu prac ogrodowy, teren zacznie żyć i rozwijać się. Jeśli ma utrzymać swój zdrowy i piękny wygląd, prace nad nim powinniśmy powierzać jedynie specjalistom, którzy nam to zagwarantują.

Od czego zacząć?

 

Zwykle osoba, która chce założyć ogród, z góry ma zaplanowany na niego budżet. To z jednej strony ułatwia gospodarowanie środkami, z drugiej jednak mocno ogranicza projektanta czy wykonawcę ogrodu. Firmy zajmujące się planowaniem i tworzeniem ogrodów nie lubią, gdy narzuca się im górną granicę kosztów, a jednocześnie oczekuje samych najlepszych rozwiązań. Należy wiedzieć, że ograniczanie budżetu to również ograniczanie możliwości. Nie można mieć wszystkiego, płacąc połowę. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem wstępne rozeznanie się w cenach niektórych usług i produktów i dostosowanie swoich wymogów do możliwości finansowych. Najlepiej poprosić o wstępny kosztorys firmę zakładającą ogrody – tym bardziej, że zwykle jest to usługa darmowa.

Każdy ogród powstaje na bazie opracowanego projektu, który dokładnie przewiduje każde działanie i najlepiej wykorzystuje możliwości terenu. Nie da się zbudować ogrodu bez projektu, nie zrobi tego żadna szanująca się firma zakładająca ogrody. Oszczędzanie więc na samym projekcie mija się z celem, o wiele lepiej jest zainwestować w projekt, pozostawiając jego wykonanie samodzielnej pracy. Tu jednak też rodzi się ryzyko, że zła interpretacja projektu, brak znajomości zasad np. botaniki czy geodezji sprawi, że wykonanie będzie odległe od planu, a sam ogród nie przetrwa próby czasu. Co zatem zrobić w przypadku ograniczonego budżetu? Ograniczyć ilość rozwiązań do minimum. Zlecić projekt, który będzie dotyczył powstania zwykłego ogródka – bez drogich roślin, oczka wodnego czy kosztownej architektury ogrodowej, zostawiając sobie możliwość rozbudowania go o te elementy w przyszłości.

projekt ogrodu z wykazem roślin

 

Rozbieżność cen

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie da się tego uniknąć w tej branży. Na rynku mamy do czynienia zarówno z firmami dopiero rozpoczynającymi swoją działalność, jak i doświadczonymi i renomowanymi markami. Niemożliwe jest, by i w jednym i w drugim przypadku uzyskać ofertę o równej wartości, a na dodatek dającą ten sam efekt. Należy się liczyć z tym, że zlecając projekt i wykonanie dopiero startującej firmie bez doświadczenia zapłacimy mniej, ale też i otrzymamy mniejszą gwarancję, że ogród będzie spełniał oczekiwania i służył nam długie lata. Duże, renomowane firmy mają nie tylko wieloletnie doświadczenie, ale zatrudniają kosztownych specjalistów i korzystają z dobrej jakości materiałów, co ma swoje odwzorowanie w cenie. Jednakże gwarancja udzielona przez taką firmę jest swoistą rękojmią, która zapewnia nam piękny i zdrowy ogród także w dłuższej perspektywie i przy najmniej uciążliwych czynnościach pielęgnacyjnych

 

 

 

 

 

 

Co składa się na koszt wykonania ogrodu?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PROJEKT OGRODU

Projekt to kluczowa część inwestycji. Bez niego niemożliwym jest stworzyć ogród funkcjonalny i estetyczny. Dzięki projektowi mamy pewność, że inwestycja będzie z góry przemyślana i perspektywiczna. To także pewność, że zielony zakątek, który powstanie – nie sprawi żadnej niespodzianki. Projektant bowiem już na początku musi przewidzieć etapowość poszczególnych prac, a także dostosować projekt do panujących warunków.

Projekt powstaje po dokładnym określeniu wymagań. Możemy tu mówić o tzw. projekcie uproszczonym, który zakłada najmniej skomplikowane rozwiązania czyli minimalną architekturę ogrodu (popularne, niewymagające rośliny, trawniki). Ceny projektów mogą być podawane w przeliczeniu na metr kwadratowy ogrodu lub kompleksowo. W tym pierwszym przypadku są to kwoty rzędu 35-55 zł/m2, w drugim ten przedział cenowy jest mniej jednoznaczny – od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy. Udział projektu w całkowitym koszcie zwykle zamyka się w 10%, choć im większy ogród, tym projekt stanowi mniejszą część składową całej wartości inwestycji (zazwyczaj około 5%). Na koszt projektu składają się również takie czynniki jak: ukształtowanie terenu, stopień zabudowy terenu, mała architektura, zbiorniki wodne, rodzaj roślinności i ilość dekoracji.

Średni koszt projektu ogrodu wielkości 1000m2 wynosi średnio 7000-10000 zł, projekt niewielkiego ogrodu np. przy zabudowie szeregowej to wydatek od 5000 zł, a aranżacja tarasu lub balkonu może wynieść od 3000 zł do 4000 zł. Tańsze projekty mogą okazać się niekompletne lub nierzetelnie wykonane.

projekt techniczny ogrodu

Co się składa na projekt?

Przygotowany profesjonalnie projekt to cała dokumentacja analizująca możliwości terenu, propozycję poszczególnych zmian, plan przygotowania terenu pod budowę oraz harmonogram poszczególnych prac i szczegółowe wytyczne dotyczące nasadzeń roślin. Projekt ogrodu zawiera przedmiar, projekt nawierzchni, projekt nawadniania, projekt oświetlenia, liczne rysunki prezentujące poszczególne elementy ogrodu (plus pełna wizualizacja projektu), wykazy dotyczące materiałów i roślin, specyfikację robót, zalecenia dla właściciela dotyczące pielęgnacji ogrodu.

Profesjonalny projekt ogrodu powinien zawierać takie elementy jak:

 • Analiza obecnego stanu: środowiska, gleby, istniejącej zieleni i ewentualna dokumentacja do urzędu w sprawie usunięcia drzewostanu podlegającego ochronie ustawowej,
 • Analiza funkcjonalno – przestrzenna,
 • Wytyczne dotyczące ukształtowania rzeźby terenu,
 • Wytyczne dotyczące przygotowania gleby do założenia ogrodu,
 • W przypadku ogrodów dachowych – przekrój przez warstwy,
 • Plan nasadzeń roślin, harmonogram prac,
 • Projekt nawierzchni utwardzonej, ogrodzeń, małej architektury, dekoracji ogrodowych,
 • Rysunki konstrukcyjne elementów niestandardowych, np. altany czy zbiorników wodnych,
 • Projekt nawadniania i odwodnienia z analizą hydrologiczną,
 • Projekt oświetlenia,
 • Istotne zalecenia dla wykonawcy ogrodu (zalecenia materiałowe),
 • Obmiar terenu,
 • Zestawienie ilości roślin i materiałów, prognoza kosztowa,
 • Zalecenia pielęgnacyjne.

 

ODWODNIENIE

Teren terenowi nierówny, dlatego trudno się spodziewać, by koszt odwodnienia był wszędzie podobny. Czasem obszar jest tak podmokły, że wymaga zaawansowanej melioracji. Czasem wystarcza jedynie prosty drenaż. Koszt odwodnienia jest zatem bardzo różny – zależy również od wielkości terenu i nakładu materiałów. Średni koszt samego drenażu dla podmokłej działki 1000 m2 to 13 000 zł. Wydatek wzrasta, jeśli na terenie trzeba użyć zbiorników rozsączających (koszt 1 szt. wynosi ok. 1400 zł) lub dodatkowego odwodnienia liniowego, studni itp. Udział tego kosztu w całości projektu szacuje się od 5 do 8% całej inwestycji.

UKSZTAŁTOWANIE TERENU

Nie zawsze jest konieczne, ale jeśli teren jest nierówny i trudny do obsadzenia zielenią – należy go dostosować do odpowiednich warunków. Zakres planowanych zmian to główny wyznacznik ceny za ten etap tworzenia ogrodu. Częścią składową może być stworzenie nasypu. Czasem jego budowa może oznaczać m.in. koszt pracy koparki i spychacza (roboty ziemne – ok. 6 000 zł) oraz zakup piasku (do 1500 zł/10m3) i żyznej ziemi (do 2500 zł/10m3).

 

NAWIERZCHNIE UTWARDZONE

Ścieżki i podjazdy to jedne z najbardziej kosztownych etapów budowy ogrodu. Wynika to ze znaczącej ceny za materiały kamienne. Najtańsze są nawierzchnie z gliny i żwiru (ok. 130 zł/m2) lub ażurowej betonowej kostki. Ścieżka wykonana z piaskowca lub granitu to znacznie większy wydatek – nawet kilkaset złotych za 1 m2.

NAWADNIANIE

Automatyczny system nawadniający ułatwia pielęgnację ogrodu i jest niezbędny na dużych obszarach zielonych. W przypadku małych ogródków, nie jest on obowiązkowy, choć zamontowanie go na pewno da wiele korzyści właścicielom m.in. ograniczy zużycie wody do podlewania, oszczędzi czas i pracę. Średni koszt systemu nawadniającego w ogrodzie zajmującym 1000 m2 to około 22 tysięcy złotych. W przypadku dużych ogrodów często wymagane jest wykopanie nowej studni, co wiąże się z dodatkowym wydatkiem.

 

ZBIORNIK WODNY

Nie każdy ogród musi być w niego wyposażony, ale trzeba przyznać, że wodny element wkomponowany w piękną zieleń jest wart dodatkowego wydatku. Ciężko podać tu konkretną kwotę – zbiorniki wodne mogą mieć różny charakter (stawy kąpielowe, oczka wodne, strumyki itd.) i wielkość. Zorganizowanie oczka wymaga nie tylko nakładów materiałowych (artykuły izolacyjne, wodna roślinność, fauna, urządzenia pompujące wodę, filtry itd.), ale i pracochłonnych czynności. Uśredniając cenę za wykonanie 1 m2 zbiornika, możemy oszacować ją na poziomie około 1200 – 1700 zł. Tańszym rozwiązaniem może być niewielkie źródełko z wodotryskiem czy ściana wodna lub zakup gotowej wodnej dekoracji np. fontanny.

INSTALACJA ELEKTRYCZNA

Bez odpowiednich przyłączeń ogród nie mógłby poprawnie funkcjonować. Prąd potrzebny jest do obsługi systemu nawadniającego, pomp i filtrów w zbiornikach wodnych oraz oświetlenia. Do kosztu samego poprowadzenia instalacji elektrycznej (100-200 zł za mb) wykonanego przez elektryka z uprawnieniami , potrzeba jeszcze elementów oświetleniowych, których ceny są bardzo zróżnicowane (koszt lampy ogrodowej waha się od 100 do 2500 złotych).

ARCHITEKTURA OGRODOWA

Wszystko zależy od upodobań właściciela ogrodu. Różnorodność mebli i dekoracji ogrodowych jest tak wielka, że nie sposób uśrednić cenę. W ramach ogrodowej architektury mamy np. altanę ogrodową za kilka tysięcy złotych, mostki drewniane (nawet do 5 000 złotych), taras (450 – 800 zł/m2), zestawy mebli wypoczynkowych (od 3000 do 20 000 zł).

ROŚLINNOŚĆ

To największa składowa z całej inwestycji. Koszt posadzenia roślin to zwykle o koło 30% wartości całego ogrodu. Ceny poszczególnych elementów flory są różne, wszystko zależy od wielkości roślin, popularności czy dostępności. Posadzenie roślin to nie jedyna czynność, którą wykonuje się na ostatnim etapie tworzenia ogrodu. Oprócz sadzenia, należy odpowiednio przygotować i nawieźć grunt.

TRAWNIKI

Tutaj do wyboru mamy rodzaj trawy – z rolki lub siewu. Ten drugi zwykle jest znacznie tańszy, ale też i jest to sposób dla cierpliwych, bo na efekt trzeba poczekać. O wiele szybciej uzyskamy ostateczne oblicze ogrodu, gdy zainwestujemy w trawę z rolki. Niestety jest ona dość droga – 27-45 zł/m2 z ułożeniem, gdy koszt zwykłego wysiewu trawy wynosi około 20 -28 zł/ m2.

 

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe elementy budowy ogrodu możemy pokusić się o bardzo ogólny szacunek. Przyjmijmy, że nasz ogród ma 1000m2.

 

 

 

Projekt będzie kosztował ok. 7 500 złotych

 • Ukształtowanie terenu i prace ogrodnicze ok. 10 000 złotych
 • Odwodnienie (drenaż + odwodnienie) będzie kosztowało ok. 10 000 złotych
 • System nawadniający będzie kosztował ok. 22000 złotych
 • Utwardzone nawierzchnie będą kosztować ok. 35 000 złotych
 • Budowa oczka wodnego będzie kosztowała około 15000 złotych
 • Oświetlenie ogrodu będzie kosztowało około 13000 złotych
 • Położenie trawnika z rolki będzie kosztowało ok. 15 000 złotych
 • Roślinność z nasadzeniem będzie kosztować około 40000 złotych
 • Drewniana architektura (w tym taras) będzie kosztować kolejne 30 000 złotych

Koszt wykonania ogrodu 1 000 m2: ok. 190 000 zł

 

W Polsce ceny budowy standardowego ogrodu z materiałów dobrej jakości wynoszą średnio od 150 do 250 zł/m2.

 

 

 

Zamów bezpłatną wycenę realizacji:

biuro@gordostudio.com